Latvijas sociālās informācijas portāls - Social.lv

Burtu lielums
  • Lielāks teksts
  • Normāls teksts
  • Mazāks teksts

Priekšroka uz darbu vasarā – trūcīgajiem

E-pasts: Drukāt


Pavisam drīz skolēniem sāksies vasaras brīvlaiks. Tā ir iespēja ne tikai atvilkt elpu no mācībām, laiski atpūšoties, bet arī pastrādāt algotu darbu, tādējādi iepazīstot dažādu profesiju šķautnes, kas, iespējams, labāk palīdzēs saprast savu aicinājumu dzīvē.

Tiesa gan, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) skolēnu nodarbinātības programma, kas sekmīgi darbojās vairākus gadus, valsts budžeta līdzekļu trūkuma dēļ šobrīd ir iesaldēta, taču, kā informē NVA – aģentūras tradīciju pārņēmušas lielākās pašvaldību, novadu pilsētas.

Neatkarīgā uzrunāja piecu pilsētu pašvaldības, un tikai viena – Jelgavas pilsētas pašvaldība – norādīja, ka ierobežotā budžeta dēļ šogad nav paredzējusi iespēju vasarā finansēt darba vietas skolēniem.

Praktiska pieredze profesionāļu uzraudzībā

Bet pārējās aptaujātās pašvaldības visas kā viena norāda, ka, ņemot vērā sociāli ekonomisko situāciju valstī, galvenokārt darbs tiks piedāvāts bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm, šim nolūkam piešķirot vairākus tūkstošus latu, piemēram, Siguldas novada dome – 8 tūkstošus latu. «Siguldas novada pašvaldība sadarbībā ar novada uzņēmējiem šāda veida projektu realizēs jau otro gadu – pagājušajā gadā darba vietas tika nodrošinātas vairāk nekā 170 novada skolēniem. Uzklausot vecāku un skolēnu ierosinājumus, šogad jauniešu nodarbinātības pasākumos tiks iesaistīti arī

13 un 14 gadus veci skolēni,» stāsta Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Šogad plānots nodarbināt vairāk nekā 100 skolēnu, piedāvājot darbus, kas saistīti ar viesu namu zaļās zonas apkopšanu – apzaļumošanu, ravēšanu. Skolēni varēs strādāt arī par pārdevēju palīgiem, tūrisma plūsmas koordinatoriem un ne tikai. «Pašvaldība ar šo aktivitāti vēlas sniegt atbalstu novada ģimenēm ar bērniem, kuras atbilst kritērijiem, lai saņemtu pašvaldības sociālo palīdzību. Papildus šī ir iespēja sniegt skolēniem izpratni par profesijām un nepieciešamajām zināšanām, kā arī iespēja apgūt pirmo praktisko pieredzi profesionāļu uzraudzībā, lietderīgi pavadot vasaras brīvlaiku,» uzsver U. Mitrevics.

Alga – 104 lati

Savukārt Rīgas dome skolēnu vasaras darbu sekmīgai norisei piešķīrusi 60 000 latu. Plānots, ka izdosies ar darbu nodrošināt 500 13–14 gadus vecu jauniešu. «Tā kā skolēni tiek nodarbināti iekšējās un ārējās vides labiekārtošanas darbos, darbus nodrošina Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta padotības iestādes (skolas, interešu centri),» stāsta domes pārstāve Indra Vilde. Dienā skolēni strādās četras stundas, un darbs būs vienu mēnesi – jūnijā, bet atalgojums par padarīto – 104 lati pirms nodokļu nomaksas. «No šīs aktivitātes ir vairāki pozitīvi ieguvumi: skolēni sakopj, labiekārto savu iestādi, līdz ar to, iespējams, zūd vēlme tīši bojāt vasarā paveikto, tiek sakoptas, apzaļumotas iestādes, kur, nenoliedzami, skolēni var piedalīties ar savu iniciatīvu un radošumu (kaut vai veidojot puķu dobes skolas teritorijā), zināmā veidā tā ir darbaudzināšana. Darbs brīvlaikā ļauj skolēniem arī ko nopelnīt, kā arī jaunieši iegūst pirmo pieredzi par to, ka darba attiecības jāsakārto likumīgi – līguma slēgšana, nodokļu atskaitīšana,» teic I. Vilde.

Strādās 4 līdz 7 stundas

Ventspils pašvaldība iecerējusi šajā vasarā nodarbināt gandrīz 300 skolēnu. «Bet konkrēts skaits būs atkarīgs no tā, cik darba vietu varēs piedāvāt darba devēji,» piebilst Pilsētas mārketinga nodaļas vadītāja vietas izpildītāja Kristīne Duļbinska. Pasākuma mērķis ir ļaut skolēniem apgūt darba iemaņas, komunikācijas prasmes. Darbs tiek piedāvāts skolēniem no 13 līdz 19 gadu vecumam. Skolēni strādās gan pašvaldības, gan privātos uzņēmumos. Jauniešus iesaistīs dažādos uzdevumos: pilsētas teritorijas sakopšanā un apzaļumošanā, palīgdarbos tirdzniecībā. 13–14 gadus vecie bērni strādās 4 stundas dienā, 15–19 gadus veci –

7 stundas dienā. Katrs nodarbinātais skolēns vasaras brīvlaikā par darbu saņem darba samaksu saskaņā ar valstī noteikto minimālo algu. Sociālā dienesta budžetā skolēnu nodarbinātībai šogad paredzēti 53 880 latu.

Bet Liepājā šovasar algotu darbu varēs strādāt 200 skolēnu vecumā no 13 līdz 14 gadiem. Darbs tiks organizēts no 6. jūnija līdz 19. augustam piecās maiņās. Skolēni strādās 2., 3., 6., 7., 8., 10., 15. vidusskolā, Ezerkrasta sākumskolā, internātskolā un Komunālajā pārvaldē. Skolēnu bruto darba samaksa par divu nedēļu darbu četras stundas dienā būs 50 latu. Šogad jaunums ir tas, ka skolēni ne tikai sakops skolu teritorijas, bet arī iesaistīsies Liepājas zaļās zonas veidošanā. Pašvaldība projekta Skolēnu nodarbinātība vasarā īstenošanai šogad piešķīrusi 12 514 latu, kas ietver arī atalgojumu darbu vadītājiem, līdzekļus darbarīku, puķu un zālienu sēklu iegādei.

***

VIEDOKĻI

Smiltenes ģimnāzijas 10. klases skolnieks Edgars Ozols (17 gadu) vasarā plāno doties strādāt uz Zviedriju. «Māsas draugs, kurš šajā valstī jau strādā ilgāku laiku, man piedāvāja strādāt tur skolas vasaras brīvdienās. Domāju, ka turp nebrauktu, ja mani nesagaidītu jau zināmi cilvēki, kuri palīdzēs ar padomu. Zinu, ka viens no maniem darbiem būs mežā – koku retināšana. Priecājos, ka, būdams skolnieks, varēšu tur nopelnīt. Sapelnīto naudu domāju uzkrāt studiju fondā, daļu arī atlicināt manam hobijam – sportošanai, nākotnē vēlos iegādāties mašīnu, arī tai jāsāk krāt.»

Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 10. klases skolniece Kitija Krilova (16 gadu) atklāj, ka tautas deju kolektīva mēģinājumi un uzstāšanās būs šīs vasaras svarīgākā nodarbe: «Esmu Kokneses kultūras nama deju kolektīva dejotāja. Šovasar jūnijs paredzēts noslogots ar svētkiem, kuros būs jādejo, arī daudz laika paies mēģinājumos. Tādēļ vasara jau ir saplānota ar mēģinājumiem, skatēm un svētkiem. Tiesa gan, citus gadus esmu domājusi par iespēju pastrādāt, taču tā arī neizdevās atrast darbu. Domāju, ka mana vecuma jaunieši darbu var atrast vienīgi caur paziņām, kuriem darbā nepieciešama kāda palīdzība

Anda BraķeBrilovska (10. klases skolniece): «Vasarā plānoju divus mēnešus strādāt Baldonē par auklīti. Darbu man sarunāja mamma, pieskatīšu trīs gadus vecu zēnu. Pēc tam došos uz nometni Liepājā. Mana draudzene turp dodas jau vairākus gadus, viņa pierunāja arī mani. Domāju, ka tā vienlaikus būs gan laba atpūta, gan iespēja apgūt ko jaunu.

Līga NESTERE
NRA

 

   

Finanses

Ministru kabinets nākamnedēļ pieņems lēmumu saistībā ar ģimenes valsts pabalstu palielināšanu, šodien pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS).
Skatīt vairāk...
Lauku atbalsta dienests (LAD) līdz šīs dienas rītam no lauksaimniekiem kopumā saņēmis 1503 pieteikumus platību apsekošanai kompensāciju saņemšanai par spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā...
Skatīt vairāk...
2021.gadā ieviesīs vienoto nodokļu kontu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem valsts budžeta maksājumiem, informēja Finanšu ministrijā (FM).
Skatīt vairāk...
Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) neredz iespēju reālu korekciju veikšanai valsts budžeta projektā, kad to skatīs Saeimā, un premjers cer uz deputātu sapratni šajā...
Skatīt vairāk...
Finanšu ministrija (FM) rosina vienkāršot nodokļu parāda nomaksu, tādējādi sekmējot godprātīgas uzņēmējdarbības attīstību, kā arī mazinātu ēnu ekonomikas riskus, informēja FM.
Skatīt vairāk...
Valsts darba inspekcija (VDI) saņēmusi streika pieteikumu no Neatkarīgās muitnieku arodbiedrības un uzraudzīs tā norises kārtību, pavēstīja VDI darba tiesību nodaļas vadītāja Mārīte Noriņa.
Skatīt vairāk...